Buradasınız : Ana Sayfa //Bebek Sağlığı//Yenidoğan Sünneti Ne Zaman Nasıl Yapılır?

Yenidoğan Sünneti Ne Zaman Nasıl Yapılır?

Çocukluk çağında en sık uygulanan cerrahi işlem sünnettir. Sünnet uygulaması geçmiş yıllarda çocuğun 5-6 yaşına kadar gelmesi beklenirken, günümüzde işlem bebeğin doğumundan sonraki ilk 30 gün içinde uygulanıyor. Bu işleme yenidoğan sünneti adı veriliyor.

Penis çocuk için çok önemli bir cinsel semboldür ve bu bölgeye yapılan her türlü girişim kalıcı psikolojik problemlere yol açabilir. Bu nedenle sünnet, 3 yaşından önce veya 6 yaşından sonra yapılmalıdır.

Yenidoğan Sünneti Ne Zaman, Nasıl Yapılır?

Doğumdan kısa bir süre sonra yapılan sünnete “yenidoğan sünneti” adı verilir. Yenidoğan sünneti, bebeğin sünnet olmasına engel olacak tıbbi bir neden yoksa doğumdan sonraki ilk 24 saatten itibaren 30. güne kadar yapılabilir. Klasik cerrahi sünnet yöntemi ile yapılabileceği gibi çan yöntemi ile de dikişsiz olarak yapılabilir. Sünnet işlemi yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sürer.

Yenidoğan Sünneti

Yenidoğan Sünneti

Yenidoğan Sünnetinde Bebekler Acı Duyar mı?

Her ne kadar yenidoğan döneminde ağrı duygusu tam olarak gelişmemiş olsa da yeni doğan bebekler de ağrı duyarlar. Bu nedenle sünnet öncesinde operasyon bölgesini uyuşturmak için çok ince iğne ile lokal anestezik ilaçlar uygulanır. Bu yaş grubunda genel anestezi uygulamaya gerek yoktur.

Yenidoğan Sünnetinde Çan Yöntemi Nedir?

Son yıllarda yaygın olarak uygulanan çan yöntemi, kesilecek olan sünnet derisinin ilk önce plastik bir kıskaçla sıkıştırılıp, sonra kesilmesine dayanan bir sünnet tekniğidir. Plastik kıskaç sünnet derisini sıkınca tuttuğu için kesilirken kanama riski bulunmaz.

Yenidoğan Sünneti Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Yenidoğan sünneti sonrası penis çevresine sarılan gazlı bez kendisi düşmemişse ertesi gün açılır. Daha sonra günde 3 veya 4 kez penis çevresine antibiyotikli krem sürülür. Bebekler sünnet sonrası 3. ve 4. günde sünneti yapan doktor tarafından görülür ve 5. günde banyo yapılabilir. Konulan dikişler kendiliğinden eriyerek düşerler, alınmaları gerekmez.

Prematüre Bebeklere Yenidoğan Sünneti Yapılmalı mıdır?

Prematüre bebeklerde yara iyileşmesi daha geç ve bebeğin immün sistemi daha yavaş çalıştığı için bu bebeklere yenidoğan döneminde sünnet önerilmez.

Hangi durumlarda yenidoğan sünneti uygulanmaz?

Bebek prematüre ise, ailede hemofili hastalığı öyküsü var ise veya hipospadias gibi doğuştan penis anomalisi var ise yenidoğan sünneti uygulanmaz.

Yenidoğan sünnetinin avantajları nelerdir?

Yenidoğan sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu oldukça az görülür. Sünnet derisindeki damarlar çok küçük olduğundan belirgin kanama hemen hiç görülmez. Yenidoğan döneminde sünnetin iyileşmesi çok hızlıdır, yara çabuk iyileşir. Bebek psikolojik olarak sünnetten etkilenmez. Sünnet için sadece lokal anestezi uygulanması yeterlidir, genel anestezinin olası problemleri yaşanmaz. Sünnet sonrasında ağrı kesici ihtiyacı çok az olur.

Etiketler:

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.