Buradasınız : Ana Sayfa //Zayıflama Yöntemleri//Yanlış Diyetler Yaparak Sağlığınızdan Olmayın

Yanlış Diyetler Yaparak Sağlığınızdan Olmayın

Düşük kalorili ve genellikle tek tip beslenmeye dayalı diyetlerin faturası oldukça ağırdır. Kalp damar hastalıklarından osteoporoza, sinir sisteminin hasara uğramasından böbrek fonksiyonlarında geri dönüşümlü ya da dönüşümsüz pek çok hastalık, bu diyetlerin yol açtığı sorunlardan sadece bir kaçı. Bir araştırmaya göre, kısa sürede hızlı kilo kaybına neden olan düşük enerjili diyetler, tek tip besine dayalı diyetler, karbonhidrat ve proteini ayıran diyetler üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyerek kısırlığa yol açabiliyorlar. Yani, beslenme programınızdan günlük ihtiyacınız olan besin öğelerinden birini çıkardığınızda, vücudunuzun gereksinimi olan kalori miktarından daha düşük kalori aldığınızda bu beslenme şekli kısırlığa yol açabiliyor.

Tıp dilinde şok diyetlerin diğer adı ketojenik diyetlerdir. Bunlar çok düşük kalorili olup protein oranı yüksek diyetlerdir. Vücut dokularından kayıp ile kilo vermeyi sağlayan bu diyetler kişinin kas ve su kaybetmesine, vücut yağının yükselmesine neden olur. Son yılların en popüler diyeti düşük karbonhidrat, yüksek protein diyetidir. Düşük karbonhidratlı diyetler içinde Atkins diyeti, Zone diyeti ve South Beach diyeti en fazla uygulanan diyetlerdir.

Şok Diyetler

Şok Diyetler

Karbonhidratı düşük protein oranı yüksek diyetler vücut metabolizmasının dengesini bozar. Başlangıçta bir günlük karbonhidrat tüketimini 20 grama kadar sınırlar. Oysa yetişkin bir kişinin günde en az 120-130 gram kadar karbonhidrat alması gerekir. Diyet çoğu tahıllı, baklagil, meyve, ekmek, pirinç, patates, makarna ve nişastalı besini karbonhidrat kaynakları olduğu için diyete dahil etmez fakat et, yumurta, peynir, tereyağı ve kremayı istediğiniz kadar tüketirsiniz. Günlük karbonhidrat alımınızı fazlaca sınırlarsanız, vücudunuz önce depolanmış olan karbonhidratı enerji olarak kullanır. Böylece vücudunuz karaciğer ve kaslardaki depo karbonhidratları kullanır (glikojen) su atar ve hızla kilo verirsiniz. Vücudunuz aynı zamanda biraz da yağ yakmaya başlar ama karbonhidratlar olmadan yakılan yağlar, kan dolaşımınızda asit yüklü “keton cisimleri” yağmuruna neden olur. Bu asit yüklü yağmurlar vücudunuzun asit yükünü artırır. İştahınızı baskılar. Kısacası siz kilo verirsiniz ama bir süre sonra kaslarınız eriyip yanmaya yani yağ yerine kas kaybetmeye başlarsınız.

Vejetaryen olmayan kişiler bu diyetleri daha çok uygular fakat bir süre sonra kolesterolleri yükselmeye, ürik asitleri artmaya, karaciğerleri bozulmaya, kalp damarları tıkanmaya başlar. Yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik de hissedilir. Araştırmalar, bu diyetleri sık sık deneyenlerin kansere ve kemir erimesi (Osteoporoz) sorununa yakalanma olasılıklarının da arttığını gösteriyor. Sonuç olarak, günlük kalori alımınız düşük karbonhidrattan yeterince düşükse, bu durum kas dokusunun kaybına neden olabilir ve tartıda kilo vermiş gibi görünmenizi sağlayabilir.

Etiketler: , , , , , ,

3 Yorum yapılmış " Yanlış Diyetler Yaparak Sağlığınızdan Olmayın "

  1. […] önce şok diyetler ile ilgili bir yazı yayınlamıştık. Bu yazımızda ise dünya çapında çok tercih edilen […]

  2. Tommy dedi ki:

    meyve salatası dekern meyvelerle yapılmış bir salata ı yoksa sebzelerle mi yapılmış salata olmalı . ve ayriyetten akşamları patates salatası yesek te olabilir mi..f6ğle yemeği illaki buharda pişmiş mi gerekir ? cevaplarınızı bekliyorum İyi gfcnler

    • admin dedi ki:

      Meyve salatası ara öğünler için. Sebzelerle yapılmış salatları ana öğünlerde tüketebilirsiniz. Öğle yemeğinin buharda pişmesi şart değil ancak buradaki amaç minimum yağ içermesi.

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.
Yandex.Metrica