Buradasınız : Ana Sayfa //Bitkisel Tavsiyeler//Veba Otu – Veba Otunun Faydaları

Veba Otu – Veba Otunun Faydaları

(PETASİTES OFFİCİNALİS) 

Veba Otu, ırmak, dere ve orman kıyılarında yetişir. Şapka büyüklüğündeki yaprakları hafif dişlidir ve alt tarafları gri tüylerle kaplıdır. Kirli beyazdan açık pembeye kadar değişebilen çiçekleri, sapın en ucunda, bir salkım biçiminde açarlar.

VEBA OTU faydaları?

Ateş düşürücü, terletici, soluk alma zorluğunda, gut ve epilepsi (sara) hastalıklarında etkilidir. Kanser tedavisinde kullanıldığında, özellikle cerrahi operasyondan sonra etkili şekilde yayılmayı önlemektedir. Modern herbalistler tarafından ise özellikle kimyasal tedaviden (kemoterapiden) sonra kanser tümörlerinin azaltılması için önerilmektedir. Aynı zamanda adet krampları, astım ve baş ağrısı için de kullanılmaktadır. Taze yaprakları, yalnızca burkulmaların ve yürüme sonucu ayakta oluşan yaraların üstüne uygulanmakla kalmayıp, her tür kangren, habis çıban ve şiddetli yaralarda kullanılır.

Veba Otu

Veba Otu

VEBA OTU nasıl kullanılır? 

Kökü çiçeklenme zamanından önce sökülür toz haline getirilerek hekim kontrolünde alınır. Çayı, gün boyunca, 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir. Taze yaprakları haricen de kullanılır. Kelotu olarak da bilinir.

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.