Buradasınız : Ana Sayfa //Beyin ve Sinir Sistemi//Uyku Apnesi Sendromu, Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Apnesi Sendromu, Belirtileri ve Tedavisi

Uyku apnesi, gece uyku sırasında meydana gelen solunum durmasıdır. Bu durum uyku sırasında defalarca yaşanır. Bu nedenle ölümle sonuçlanma ihtimali bile vardır. Uyku apnesi kilolu kişilerde daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Hasta uyku sırasında solunumun durduğu anlarda uyanır ve daha sonra tekrar uykuya dalar. Bu süreç çok kısa olduğu için hasta bunu hatırlamayabilir. Haliyle uyku apnesi uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır.

Uyku Apnesi Sendromu

Uyku bozukluğunun neden olduğu yorgunluk, uyuşukluk ve bağ ağrıları yaşanması uyku apnesinin en temel işaretlerindendir.

Uyku apnesi, engelleyici uyku apnesi ve merkezi uyku apnesi olmak üzere iki türde görülür. İki tür arasında en sık görülen engelleyici uyku apnesidir. Engelleyici uyku apnesi normalde daha büyük bir küçükdil ya da şişkin bademciklerin üst solunum yolunun belli oranda kapanmasıyla meydana gelir. Horlama ve tansiyon şikayeti olanlar ile ense kalınlığı belli bir seviyeden fazla olanların neredeyse yüzde 50’si engelleyici uyku apnesi yaşar.

Merkezi uyku apnesi, adından da anlaşılacağı üzere beyinle ilgilidir. Beyin uyku sırasında solunum fonksiyonun gerçekleşmesi için vücuda bir takım mesajlar gönderir. Beynin bu mesajları gönderememe durumunda merkezi uyku apnesi meydana gelir.

Uyku Apnesi Nelere Sebep Olur?

Uyku apnesinin en temel belirtisinin uyku bozukluğu ve uyku bozukluğuna bağlı semptomlar olduğunu söylemiştik. Bunun dışında vücudun uyku sırasında yeterli oksijenin alamamasından dolayı, uyandıktan sonra kalbin vücudun oksijen eksikliğini tamamlamak için aşırı çalışması da uyku apnesinin neden olduğu durumlardan birisidir. Uyku apnesi ayrıca felç, kalp krizi ve kronik kalp yetersizliğine de sebep olabilir.

Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku apnesi tedavisi hastanın yaşına, kilosuna, genel sağlık durumuna göre çeşitli yöntemleri vardır. Bu kriterlere bağlı olarak uyku apnesinin tedavi edilebilmesi için;

  • sağlıklı kiloya inmek,
  • alkol, sigara ve diğer uyuşturucu ve yatıştırıcı maddelerden uzak durmak,
  • uyku pozisyonunu değiştirmek
  • hava yolunu açık tutacak tıbbi malzemeler kullanmak
  • normalden daha büyük küçük dil ve bademciklerdeki fazla dokunun operasyonla alınması

gibi yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemlerin yetersiz olduğu ciddi uyku apnesi durumlarında ise, çene ameliyatı ya da Trakeostomi uygulanabilir.

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.
Yandex.Metrica