Buradasınız : Ana Sayfa //Virüsler//Rotavirüs Nedir Rotavirüs Belirtileri

Rotavirüs Nedir Rotavirüs Belirtileri

Dünyada bir yılda yaklaşık bir milyar çocuğu etkileyen rotavirüs, etkilediği çocuklardan yaklaşık dört yüz elli bin (450.000)’inin ölümüne neden oluyor. Rotavirüs aslında aşı ile engellenebilen bir virüs türü.

Rotavirüs aşısı dünyada 30 ülkenin aşı takviminde yer alırken, henüz Türkiye’nin aşı takviminde yer almıyor. Ancak sağlık otoriteleri ve bilim adamları rotavirüs aşısının aşı takvimine alınıp alınmaması için araştırmalarına devam ediyor.

Rotavirüs aşısı Prof. Dr. Timo Vesikari tarafından bulundu. Dr. Vesikari bu virüsün çocuklarda ishal, kusma ve yüksek ateşe neden olabileceğini belirtiyor.

Rotavirüs

Rotavirüs

Rotavirüs Belirtileri

Rotavirüs’ün en önemli belirtileri ishal, kusma ve yüksek ateş. Bu durumları yaşayan çocukların bünyesinde önemli derecede su kaybı oluşuyor ve bunun sonucunda çocuk genellikle hastanede tedavi altına alınmak zorunda kalıyor. İşin ilginç tarafı rotavirüs hstalığının, vücutta önemli derecede su kaybına neden olurken, hastanın susuzluğu hissetmiyor olması.

Rotavirüs en çok 6 ay ile 1,5 yaş arasındaki bebekleri, özellikle yaşadıkları ilk kış mevsiminde etkliyor.

Dr. Vesikari rotavirüs hastalığının vakit kaybı olmadan ve etkili bir biçimde tedavi edilmesi gerektiğini, tedavi edilmediği takdirde hastalığın ölümle sonuçlanma olasılığının yüksek olduğunu da ifadeleri arasına ekliyor.

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.