Buradasınız : Ana Sayfa //Bitkisel Tavsiyeler//Okaliptüs – Okaliptüsün Faydaları

Okaliptüs – Okaliptüsün Faydaları

Okaliptüs, boyu 100 metreyi aşan anavatanı Avustralya olan, her mevsim yeşil bir ağaç cinsidir. Halen dünyanın sulak ve sıcak bölgelerinde yetişmektedir. Ender olarak ağaççık şeklinde bulunur. Çiçekleri beyaz-sarı veya kırmızı renktedir. Meyvesi tepeden 4-5 yarıkla açılan kapsül şeklindedir. Odunu sert ve reçinelidir. Yapraklarında uçucu yağ, reçineler, acı madde ve tanen vardır. Yurdumuza Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişir.

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüs ve Faydaları

Okaliptüsün Faydaları

Kabızın bitkisel tedavisinde, antiseptik olarak ve balgam sökücü olarak etkilidir. Öksürüğü keser. Solunum yolları hastalıklarında faydalıdır. Boğaz ve burun iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Nezlede faydalıdır. Ateş düşürücü etkisi vardır. Vücudu kuvvetlendirir. Bronşitin çabuk iyileşmesi için kullanılır. İdrar yollarını temizler. Astım ve verem tedavisinde takviye olarak kullanılır. Sıtma hastalığını önler. Basur memelerinden kaynaklanan şikayetleri giderir.

Okaliptüs Nasıl Kullanılır?

Yaprakları toz haline getirilip bal ile tatlandırılarak kullanılır. Ayrıca tozu su ile karıştırılıp diş etlerini kuvvetlendirmek için gargarası yapılır.

Diğer Adı : Sıtma Ağacı

Etiketler: , , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.
Yandex.Metrica