Buradasınız : Ana Sayfa //Kulak-Burun-Boğaz//Kulak Kiri Neden Oluşur Zararlı mıdır?

Kulak Kiri Neden Oluşur Zararlı mıdır?

Kulak kiri tüm insanlarda görülen bir durumdur. Bu yazımızda kulak kirinin neden oluştuğunu ve kulak kirinin zararlı olup olmadığına değinmek istedik. Kulak kiri ter, kulak içine dökülmüş cilt hücreleri ve dış kulak kanalındaki salgı bezlerinden salgılanan maddelerin birleşmesiyle oluşur.

Kulak Kiri Neden OlurKulak kiri kuru ve ıslak olmak üzere iki tipte görülür. Bu durum tamamen genetiktir. Örnek vermek gerekirse Kuzey Doğu Asya’da (Çin, Kore gibi ülkeler) yaşayan insanların kulak kirleri kuru olurken, diğer bölgelerde yaşayan insanların kulak kirleri ıslak olabilmektedir. Kulak kiri oluşması gayet normal bir durumdur ve aslında kulağın kendini koruma mekanizmasıdır. Kulak kiri iç kulağı toz, bakteri, mikroorganizmalar ve mikroplardan korur. Bu nedenle kirpikleri ve burun kıllarını tamamen almak gibi kulak kirini de tamamen temizlemek bazı problemlere yol açabilir.

Göz yaşları nasıl gözlerimizi nemli tutuyorsa, kulak kiri de kulaklarımızı nemli tutmaya yardımcı olmaktadır. Yeterli miktarda kulak kiri olmadığı zaman kulaklarda kuruma ve kaşıntı meydana gelebilmektedir. Kulak kirinin bir diğer faydası da kulağı temizlemesidir. Bir şey yerken çenemizi hareket ettirdiğimizde kulak içindeki kulak kiri de hareket etmeye başlar ve önüne çıkan toz, bakteri ve mikroorganizmaları toplar. Böylece zararlı maddeler iç kulağa ulaşamadan yakalanmış olur.

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.
Yandex.Metrica