Buradasınız : Ana Sayfa //Genel Sağlık Kategorileri//Kısa Sürede Uykuya Dalmak İçin 8 Öneri

Kısa Sürede Uykuya Dalmak İçin 8 Öneri

Herkes uykusunu almış bir şekilde güne başlamak ister. Ancak bazen bu pek de mümkün olmaz. Çünkü uykuya dalmak konusunda sorun yaşarız. Kolay ve hızlı şekilde uyumak için, aşağıda yer verdiğimiz önerilere dikkat ederek bunu değiştirebilirsiniz.

kisa surede uykuya dalmak

1. Kitap Okumak

Kitap okumak en çok uykuya dalmak için gerekli sebeplerin başında gelir yatağa yatıp ışıkları kapatıp elinize bir kitap alarak uykuya dalmak için ilk adımı atmış olursunuz kitap seçimi olarak illa sevdiğiniz ve okumak istediğiniz bir kitap olmasın uyku uyumak isterken daha çok uykusuz kalmayın.

2. Uyku Zamanı

Her gün kendinizi belirli bir saatte yatmaya alıştırın. Bu sayede, vücut artık o saatlerde yatmanız için size sinyal göndermeye başlayacaktır. Bilirsiniz ki, anneler çocuklara ve bebeklere de bu şekilde davranarak uyku düzenlerini sağlamaya çalışır. Yatmadan önce bir fincan yeşil çay içmeniz de rahatlamanıza yardımcı olur.

3. Beslenme

Doğru ve sağlıklı beslenmenin bir çok faydasını duymuşsunuzdur. Sağlıklı beslenmenin bir diğer faydası da uykunuzu düzene sokmasıdır. Peki bunu nasıl yapıyor? Yapılan araştırmalar, günlük yaşantımızda yeteri kadar sebze meyve tükettiğimizde vücudumuzun gereksinimi olan potasyum, magnezyum ve diğer önemli minerallerin oranını artırarak uykumuza katkı sağladığımızı göstermektedir.

4. Oda Sıcaklığı

Uykuya daldığımızda vücut sıcaklığımız düşer. Bu yüzden uyumakla vücut sıcaklığımız arasında bir bağ vardır. Eğer uyuyacaksak, bulunduğumuz odanın ne çok serin ne de çok sıcak olmamasına dikkat etmeliyiz.

5. Ilık Süt İçmek

Küçükken annelerimiz bize yatmadan önce süt içirmek için uğraşırdı. Eskilerin bir şey bildikleri kesinmiş. Yatmadan önce bir bardak ılık süt içmek, uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

6. Kafeinden Uzak Durun

Kafein, günümüzde marketlerden alabildiğimiz yiyecek ve içeceklerin (kahve, kola, enerji içeceği vb.) içinde bulunan bir maddedir. Zorunlu olarak uyumak istemeyen insanlar, kafein içeren yiyecek ya da içecekler tüketir. Biz bu yazıda kolay uyumak için önerilerde bulunuyoruz. Dolayısıyla hızlıca uykuya dalmak için, belirli bir saatten sonra kafein alımından uzak durmamız gerekiyor.

7. Elektronik Cihaz Sorunu

İnsanlar günümüzde elektronik eşyalarla içi içe bir hayat sürmektedir. Yatak odasında da bu mevcuttur. Hızlıca uyumak istiyorsak, elimizdeki telefonu bir kenara bırakmalıyız ve yatak odasındaki diğer ışık yayan elektronik eşyaları kapatmalıyız. Yapılan araştırmalara göre, elektronik eşyaların yaydığı ışık uykuya dalmak için gerekli ortamı bozuyor.

8. Perdeleri ve Işığı Halledin

Gece uyumak için sessiz ortamın yanında ışık da çok önemlidir. Gece gözümüz kapalı olsa bile, dışarıda oluşan ışıkları hissedebiliriz. Bu yüzden uykumuz bölünebilir. Bunu önlemek için, öncelikle perdelerimizin ışık geçirmeyecek kalınlıkta olduğuna dikkat etmeliyiz.

Etiketler: , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.