Buradasınız : Ana Sayfa //Hamilelik//Hamilelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır? Bebeğe Zararlı mıdır?

Hamilelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır? Bebeğe Zararlı mıdır?

Gebelikte İlaç Kullanımı

Hamilelikte ilaç kullanımı çok önemli ve üzerine düşülmesi gereken bir konudur. Özellikle tüm dünyada akılcı olmayan ilaç kullanım oranını göz önüne aldığımızda, bu konuda hassasiyetin özellikle sağlık profesyonelleri tarafından çok daha fazla olması gerekmektedir.Her gebe kalan kadının sağlıklı olmayacağı durumu sabit olduğu için,özellikle kronik rahatsızlıkları olan kadınların gebe kaldıkları süre içerisinde de ilaç kullanmaları gerekmektedir.Yapılan araştırmalar (ülkelere göre değişse de) %80-90 oranında her gebe kadının en az 1 kere reçeteli ya da reçetesiz ilaç kullandığını ortaya koymuştur.

hamilelikte ilac kullanimi sakincali mi

Gebelikte ilaç kullanımı sırasında yaşanan en büyük facialardan bir tanesi “Thalidomide” olarak bilinmektedir. Zamanında hamilelikte bulantıyı önlemek amacıyla kullanılan bu ilacın bir süre sonra doğacak çocuklarda anomalilere neden olduğu ortaya çıkmıştır. Halen daha ilaçla ilgili zarar gören kişilerin mahkeme haberleri gelmekte ve hasta lehine sonuçlananlarını internet üzerinde görebilirsiniz.

Öncelikle hamilelikte ilaç kullanımı için değerlendirilmesi gereken en büyük husus hamileliğin hangi trimesterinde olunduğudur. Bunun için en önemli kaynak FDA tarafından yayınlanan sınıflandırmadır. İlaçların gebelik kategorileri FDA tarafından sunulan kaynağa göre yazılır ve bu da her ilacın prospektüsünde,kullanma talimatında ve kısa ürün bilgisinde yazmaktadır. FDA gebelik risk kategorisi aşağıdaki tabloda detaylandırılmıştır:
A Gebelerde yapılan kontrollü çalışmalarda ilacın ilk üç ayda (ilk trimesterde) fetüste teratojenik etki riskinin olmadığını göstermiştir.

B Hayvanlarda yapılan çalışmalar ilacın fetüste teratojenik etki yapma riskinin olmadığını göstermesine karşın insanlarda yapılan kontrollü çalışmalar yoktur ya da hayvanlarda yapılan çalışmalar fetüste teratojenik etki riskini göstermesine karşın insanlarda yapılan kontrollü araştırmalarda fetüste teratojenik etki riski bulunamamıştır.
C Hayvanlarda yapılan araştırmalarda ilacın teratojenik etki riski saptanmasına karşın gebelerde yapılan kontrollü araştırmalar yoktur ya da hayvanlarda ya da gebelerde bu konuda yapılmış araştırmalar bulunmamaktadır
D Fetüste teratojenik etki yapma riskinin kesin kanıtları bulunmakla birlikte yaşamı tehdit eden hastalıklarda daha güvenli ilaçların kullanılamaması ya da etkisiz olması durumunda gebelerde kullanılabilecek ilaçlardır.
X Hayvanlarda ve insanlarda yapılan araştırmalarda teratojenik etki riski kesin olarak kanıtlanmış ve teratojenite riski yararlarından daha fazla olan ilaçlardır. Gebelik sırasında kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bu kategorilere baktığımızda herhangi bir problemde seçilecek ilacın mümkün olduğunca A ve/veya B kategorisinde olması gerekmektedir. Ayrıca bu dört kategoriye ait ilaçlardan bir takım örnekler vermek gerekirse:
A kategorisine ait ilaç grupları: Folik asit, Levotiroksin, Liotironin, Liotriks, Pridoksin, Tiamin
B kategorisine ait ilaç grupları: Famotidin, Lansoprazol, Loperamid (Gastrointestinal olarak), Amoksisilin, Amoksisilin + klavulanik asit, Ampisilin, Azitromisin, Aztreonam, Bakampisilin, Benzatin penisilin, Eritromisin (estolate formu hariç), Klindamisin, Karbenisilin, Linkomisin, Penisilin G-V, Sefakor, Sefaleksin, Sefaperazon, Sulbaktam+Ampisilin (Antibiyotikler olarak), Difenhidramin (Anti-histaminik), Asetilsistein, Sildenafil, Gümüþ sülfodiazin, Parasetamol, Prednizolon, Prednizon, İndapamid, İnsulin (ve diğerleri).

Gebelik kategorisi X olan bir ilaç hiçbir şekilde anne adayında kullanılmamalıdır. D kategorisine sahip bir ilaç ise ancak annenin yaşamını tehdit eden bir durum varsa kullanılabilir.

Gebelik kategorilerinin dışında hamilelikte en çok kullanılan gruplara bakarak bir değerlendirme yaptığımızda lokal anesteziklerden lidokain (B) kullanılabilir ancak doğum yaklaştıkça kaçınılmalıdır. NSAID gruplarından asetilsalisik asit (C/D) eğer ki ağrı kesici amacıyla kullanılmamalıdır. Özellikle son 3 ayda bu grubun kullanımından uzak durulmalıdır.

Bu yazı Türkiye Aile Hekimliği ve Hacettepe Üni. Dergisi (2007 tarih 1. Sayı – 16. Cilt A.B. İskit) kullanılarak düzenlenmiştir.

Etiketler: , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.