Buradasınız : Ana Sayfa //Kadın Sağlığı//Hamilelikte İdrar Kaçırma Nedenleri ve Çözüm Yolları

Hamilelikte İdrar Kaçırma Nedenleri ve Çözüm Yolları

Hamilelikte en sık görülen problemlerin başında idrar kaçırma geliyor. Hamilelerin yüzde 50’sinin idrar kaçırma sorunuyla karşı karşıya kaldığını söyleyen uzmanlar, bazı hamilelerde ara sıra ve az miktarda idrar kaçırmanın olduğunu, bazı hamilelerde de daha ciddi boyutlarda olduğunu belirtiyor. İdrar kaçırma şikayetine hamileliğin ilk 3 ayında nadiren rastlandığını, 4. aydan sonra artmaya başladığının ve hamileliğinin son aylarında da yaygınlaştığının altını çizerek konu hakkında bizleri bilgilendiriyor.

Hamilelik sırasında idrar kaçırma veya idrarını tutama problemi oldukça yaygın rastlanan bir durumdur. Bütün hamilelerin yaklaşık yüzde 50’si idrar kaçırma durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Hamilelikte sık idrara çıkma hemen her zaman görülen bir durumdur ve normal bir durum olarak kabul edilir; bu duruma bazen idrar kaçırma da eşlik edebilir. İdrar kaçırma şikayeti çoğu zaman doğumdan sonra kendiliğinden geçer.

Hamilelikte İdrar Kaçırma Nedenleri Tedavisi

Hamilelikte İdrar Kaçırma Nedenleri Tedavisi

Hamilelikte İdrar Kaçırma Hapşırırken, Gülerken Yaşanabilir

İdrar kaçırma rahmin genişlemesi, rahim üzerinde yer alan mesaneye (idrar torbası) baskı yapmasıyla oluşur. Bunun yanı sıra mesane ve mesane boynundaki sfinkter kasının anatomik olarak yer değiştirmesi, gebelikte artan progesteron hormonunun mesane sfinkter kaslarında gevşemeye neden olması da idrar kaçırma nedenleri arasındadır.

Gebelik sırasında görülen idrar kaçırma genellikle öksürme, hapşırma, gülme, egzersiz, ani hareket gibi mesane üzerinde basıncı arttıran durumlarda gerçekleşir. Nadiren aniden sıkışma ve tuvalete yetişememe şeklinde de olabilir.

Hamilelikte İdrar Kaçırma Toplumdan Soyutluyor

İdrar kaçırma sorunu anne adaylarının psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Toplum içerisine çıkarken tedirginlik yaşarlar, bu nedenle çok fazla dışarıya çıkmamayı ve zamanlarının büyük bölümünü evde geçirmeyi isterler. Sürekli idrar kaçırma endişesi yaşarlar. Ancak unutulmamalıdır ki bu hamilelikte yaşanan olağan bir durumdur ve geçicidir.

Hamilelikte İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar kaçırma şikayetini bazı faktörler daha da artırıyor. Aşırı su ve diğer içecekleri tüketmek, sigara, alkol, çay, kahve ve enerji içecekleri, gazlı içecekler gibi kafein içeren ürünler, baharatlı yiyecekler, idrar yolu enfeksiyonu, aşı kilo, diyabet (ilerleyen aylarda gebeliğe bağlı şeker hastalığı olabilmektedir), kabızlık, öksürük ve solunum yolu hastalıkları gibi pek çok faktörlerin başında geliyor.

Hamilelikte İdrar Kaçırma Problemi Çözüm Yolları

Hamilelik sırasında idrar kaçırmayı önlemek için en kolay ve faydalı yöntem Kegel egzersizi yapmaktır. Kegel egzersizi sırasında idrarını tutmaya çalışır gibi pelvik taban kasları kasılarak gevşetilir. Sabah, öğlen ve akşam günde 3 kere bu egzersizi tekrarlamak gerekir. Her egzersizde 10 kere kasları sıkıp gevşetmek yeterlidir. Kegel egzersizi herkesin evinde kısa sürede kendi kendisine yapabileceği basit ve etkili bir yöntemdir. İdrar torbası etrafındaki pelvis tabanındaki kasları güçlendirerek istemsiz idrar kaçırmaları engeller. Kegel egzersizine başlar başlamaz fayda beklenmemelidir. Her gün düzenli olarak egzersiz yapan kişide genellikle 4-6 hafta sonunda fayda görülmeye başlanır. 6 hafta boyunca Kegel egzersizi yapılmasına rağmen fayda görülmemişse başka tedavi yöntemleri için doktora danışılmalıdır.

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.
Yandex.Metrica