Buradasınız : Ana Sayfa //Kadın Sağlığı//Hamilelik Zehirlenmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Zehirlenmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Her kadın anne olacağını öğrendiği andan itibaren tarif edilemez bir mutluluk yaşar. Bebeğini kucağına alabilmek için heyecan duyan anne adayları, bazen hamilelik süreci boyunca bir takım rahatsızlıklarla başa çıkmak durumunda kalabilirler. Hamilelik zehirlenmesinin özellikle 18 yaş altı ve 30 yaş üstü üzerindeki gebeliklerde görülen bir rahatsızlık olduğunu belirten uzmanlar konuyla ilgili anne adaylarına bilgiler veriyor.

Gebelik zehirlenmesi nedir?

Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılan hastalığın asıl adı preeklampsidir. Peeklampsi gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan ve idrarda protein atımı ve/veya ödem ile birlikte görülen hipertansiyondur. Preeklampside kendi içinde hafif, orta, şiddetli preeklampsi ve eklempi olarak 4 sınıfa ayrılır.

Gebelik Zehirlenmesi

Gebelik Zehirlenmesi

Gebelik zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Gebelik zehirlenmesi bazen belirti vermeden görülür. Çoğu anne adayı bazı belirtilen gebelik sürecinden kaynaklandığını düşünür. Baş ağrısı, ağırlık hissi, ışığa duyarlılık ve bulanık görme sıklıkla görülen belirtilerdir. Aynı zamanda anne adayının elleri, bacakları ve yüzü şişerken, ani kilo artışı da gözlemlenebilir.

Gebelik zehirlenmesi neden olur?

Gebelik zehirlenmesinin tam olarak neden meydana geldiği bilinmemektedir. Ancak plasentadan salgılanan ve damarları olumsuz etkileyen bazı zararlı maddelerin bu duruma neden olduğu düşünülmektedir.

Gebelik zehirlenmesi teşhisi nasıl konur?

Hipertansiyon bulunan gebelerde mutlaka tam idrar testi, böbrek testleri, karaciğer fonksiyon testleri, kan sayımı, hormon ile ilgili testler ayrıntılı olarak yapılmaktadır. Bu testler sonucunda hipertansiyon ile beraber idrarda protein tespit edildiğinde gebelik zehirlenmesi görülebilir. Gebelik zehirlenmesi bulunan kişinin düzenli olarak tansiyonunu ölçtürmesi ve doktor kontrollerini aksatmaması gerekir.

Gebelik zehirlenmesi nasıl tedavi edilir?

Gebelik zehirlenmesinde tedavi, hamilelik haftasına ve durumun şiddetine göre değişiklik gösterir. Hafif şekillerde tedavi, genellikle evde ve ayakta yapılır. Daha ciddi durumlarda anne adayı hemen hastaneye yatırılmalı, gerekli tahliller ve kan basıncı takibi yapılmalı, ultrasonografi ile bebeğin durumu değerlendirilmelidir. Şiddetli vakalarda, anne adayı sessiz ve loş bir odaya yatırılmalı, idrar sondası takılarak idrar takibi yapılmalıdır. Aynı zamanda kasılmaların önlenmesi için anne adayına sakinleştirici ve gerekli ilaçlar verilmelidir.

Gebelik zehirlenmesinde doğumun başlatılması, tek ve kesin tedavi yöntemidir. Erken doğumun bebeğe getireceği risklerle, gebeliğin devamı durumunda annenin maruz kalabileceği riskler karşılaştırılarak doğum kararı alınmalıdır.

Etiketler: ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.
Yandex.Metrica