Buradasınız : Ana Sayfa //Kadın Sağlığı//Gebelik Reflüsü Nedir? Nasıl Önlenir?

Gebelik Reflüsü Nedir? Nasıl Önlenir?

Gebelik döneminde en çok mide ve bağırsak şikayetleri görülmektedir. Bunların en başında reflü gelmektedir. Reflünün en basit tanımı, asit başta olmak üzere mide içeriğinin yemek borusuna kaçması sonucu göğüs kemiği arasında yukarı yükselen yanma ve/veya ağza acı-ekşi su, yemeklerin gelmesi olarak yapılabilir. Gebelik dışında reflü sorunu olmayanlarda sadece bu dönemde ortaya çıkan sorunlar “gebelik reflüsü” olarak kabul edilir.

Gebeliğin ilk aylarından itibaren bağırsak ve midede değişiklikler oluşmaya başlar. Bunun en önemli nedeni gebelik hormonunun artmasıdır. Birçok anne adayında mide yanması-reflü görülür. Progesteron hormonunun artmasına bağlı mide-bağırsak sistemindeki düz kaslarda gevşeme olur. Bunun yanında gebelik döneminde yemek borusu ve mide arasında yer alan kapı (sfinkter) daha fazla açık kalır. Bunun sonucunda yiyecekler ve mide asidi yutak borusuna ve boğaza kadar geri gelmeye başlar. Bebeğin büyüyerek mideye baskı yapması da bu durumu kolaylaştırır.

Gebelik Reflüsü

Gebelik Reflüsü

Gebelik Reflüsü Belirtileri Nelerdir?

Kadınların büyük bir bölümü gebelik sürecinde gastroözofageal reflü (GÖR) hastalığı belirtilerini gösterir. Birçok kadın için ekşime yakınması gebeliğin 3. trimesterin rahatsız edici şikayeti olup genellikle doğum ile birlikte kaybolur. Hamilelik döneminde en sık rastlanan şikayetler arasında yer alan reflü, göğüste yanma ve ekşime hissi olarak ortaya çıkar. Ağızda acı ve ekşi bir tat oluşurken, koku da hissedilebilir. Tok karnına yatıldığında geceleri rahatsız eden şişlikler, gaz ve boğulma hissi oluşabilir. Bazen kalpte çarpıntı hissetmek bile mümkün. Midedeki asit ne kadar çok yemek borusundan yukarı çıkıyorsa yanma hissi o kadar çok olur.

Reflüyü Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

Reflüde, kızartılmış, kavrulmuş ve yağlı besinler tetikleyicidir. Et, tavuk, balık gibi ürünler haşlama, ızgara veya fırında tüketildiğinde herhangi bir problem olmaz. Köfte gibi besinler içine konulan malzemelere bağlı olarak reflü şikayetlerini arttırır. Siyah çay ve kahve reflü şikayetlerini arttırır. Çay ve kahve yerine gebeler; ıhlamur, rezene veya papatya çayı tüketebilir. Asitli içecekler ve acı baharatlardan uzak durulmalıdır.

Reflüyü Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

  • Reflüsü olan bireyler, sıkı kemerler ve dar giysiler giymemelidir. Bu karın içi basıncı arttırarak reflüyü arttırır.
  • Yatak başını 10-15 cm yükselterek besinlerin ağza gelmesi engellenmelidir.
  • Yatarken belden kıvrılmak yerine dizler bükülerek yatılmalıdır.
  • Bir lokma en az 10 kere çiğnenmelidir.
  • Gebelik sırasında günde en az 2 litre su tüketilmelidir. Ancak bu su yemeklerle birlikte değil, öğün aralarında alınmalıdır. Fazla sıvı karın içi basıncı arttırır.
  • Günde ortalama 30 dakika yürüyüş gaz ve şişkinlik şikayetlerini rahatlatır.
  • Yemek yerken dik oturulmalıdır.

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.