Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlıklı Beslenme//Fast Food Beslenmenin Zararları Nelerdir?

Fast Food Beslenmenin Zararları Nelerdir?

Fast Food Nedir?

Fast Food Türkçe’de “hızlı yemek” anlamına gelen, ayaküstü yenilen, enerji değerleri yüksek olan besinlere verilen addır. Genelde aklımızda hamburger olarak kalmış olan fast food, aslında evimizin dışında yediğimiz küçük öğünlerin neredeyse tümüne denebilir. Gıda olarak çok severek tükettiğimiz bu ürünler aslında sağlığımızı birçok yönden tehdit ediyor.

fast food beslenmenin zararlari

İş yerinde yoğun bir günde öğle yemeği saati geldiğinde, bir an önce yemeği yiyip işimize geri dönmek isteriz. Hemen dışarı çıkıp, hatta bazen çıkmayıp telefonla döner, lahmacun, hamburger, pide vb. şeyler sipariş ederiz. Bu ürünlerin yanında ek olarak asitli ve kafeinli olan içecekler içeriz. Devamlı bu şekilde beslendiğimizde bu uzun vadeli olarak sağlımızı etkiliyor.

Fast Food Beslenmenin Zararları

İlk akla gelen sağlık problemi obezitedir. Fast food ürünleri yüksek enerji içerdiği ve hayvansal yağlardan yapıldığı için, bu ürünlerde sodyum ve doymuş yağ oranı diğer gıdalara oranla daha fazladır. Bu durum damar tıkanıklıklarına, kalp hastalıklarına ve kansere yol açabilmektedir. Ancak sadece obeziteye değil, farklı bünyelerde aşırı zayıflığa da neden olabilir.

A, C vitaminleri ve kalsiyum yönünden zengin olan besinlerden yemek yerine, bu gıdalardan tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına, kalp hastalıkları ve damar tıkanıklıklarına neden olmaktadır. Özellikle aileler daha gelişim çağında olan çocuklarını bu besinlerden uzak tutmalıdır. Kalsiyum açışından zayıf olan bu besinler, büyümeyi olumsuz olarak etkilemektedir. Fast food gıdalar posa bakımından yetersiz olduğu için, kan şekerinin yükselmesine neden olur ve diyabet hastalığına davetiye çıkarır.

Fast food tarzı beslenmenin zararlarını toparlayacak olursak, farklı bünyelerde aşırı kilo alımı veya zayıflama, kanser, diyabet, şeker hastalıkları, demir yetmezliği, gelişim ve büyüme bozukluğu gibi birçok sağlık problemlerine neden oluyor. Peki vazgeçemiyorsak bile bunu biraz olsun önlemek için neler yapmalıyız?

Fast Food ile Nasıl Baş Edebiliriz?

  • Kendimize bir takvim hazırlayarak aylık fast food tüketimini azaltmaya çalışabiliriz.
  • Kafein ve asitli içecekler yerine daha sağlıklı olan sıkma meyve suları tercih edilebiliriz.
  • Sadece hamburger yemek yerine, balık ürünlerinin bulunduğu sandviçleri tüketebiliriz.
  • Izgara ve haşlama ile pişirilen yemekler, kızartılmış olanlara göre daha sağlıklıdır. Bunları tercih edebiliriz.

Etiketler: , , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.