Buradasınız : Ana Sayfa //Ortopedi//Diz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Diz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Diz ekleminin etrafında yürümemizi sağlayan çok önemli kaslar vardır. Diz eklemimizin etrafındaki kaslar zayıflamaya başladığında, dizimize binen yükler de buna paralel olarak artmaya başlar. Diz kaslarımızın zayıflama nedenleri arasında hareketsizlik, merdiven yerine asansör kullanmak, daha az yürümek gibi durumlar vardır. Bu kaslar zayıfladığında dizin üst ve alt kemiğine, diz kapağı kemiğine binen yükler artmaktadır. Artan bu yükler dizlerde ağrıya neden olabilmektedir.

Genel olarak değerlendirildiğinde diz ağrısının muhtelif nedenleri vardır. Bugün için yaş gruplarına göre bakıldığında; 50 yaş grubunun altındaki hastalarda diz ağrısının en sık görülen nedenleri arasında menüsküs yaralanmaları, sportif aktivitelerde yaşanan bağ yaralanmaları ve buna paralel olarak kıkırdak yaralanmaları gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. 55-60 yaş grubunun üstüne bakıldığında ise diz ağrısının bugün için bilinen ve en başta gelen nedeni diz ekleminin kireçlenmesidir.

Eklem kireçlenmesi, insan ömrünün uzaması ile birlikte şu an tüm dünyada karşımıza en çok çıkan hastalıktır. Diz eklemi, en çok kullanılan ve en çok yıpranan eklem olduğu için, diz kireçlenmesi bugün dünya genelinde çağın sorunu haline gelmiştir. Bu yüzden 55-60 yaş grubunda diz ağrısının en sık görülen nedeni kireçlenmedir.

Bütün bunların dışında dizde meydana gelen romatizmal ağrılar vardır ki; bu ağrılar romatizmanın tipine göre çocukluk çağında, gençlik çağında, orta yaş döneminde ve ileri yaş döneminde karşımıza çıkabilmektedir.

diz ağrısı

diz ağrısı

Diz Ağrısı için Evde Ne Yapılabilir?

Diz ağrısını hafifletmek için evde yapabileceğimiz en kolay şey egzersizdir. Bu egzersizler diz çevresindeki kaslarımızı kuvvetlendirerek, diz eklemine binen yükün hafifletilmesini sağlayacaktır. Böylece kasların zayıflamasından kaynaklı ağrıların hafiflemesini ve hatta ortadan kalkmasını sağlayabiliriz. Diz ağrısını gidermek için egzersiz sonrası buz uygulamaları yapılabilir. Diz ağrısı için doğrudan ağrı kesici ilaçlar kullanmak yerine, doğal yöntemler olan egzersiz ve soğuk uygulama, ağrıların başlangıç aşamasında yapılabilecek en mantıklı evde tedavi seçenekleri olacaktır.

Etiketler: , , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " Diz Ağrısının Nedenleri Nelerdir? "

  1. admin dedi ki:

    Özellikle kış mevsiminde dizlerin ağrımasının nedenleri ne olabilir?

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.