Buradasınız : Ana Sayfa //Hormonal Hastalıklar//Cushing Sendromu (Aydede Yüzü Hastalığı) ve Tedavisi

Cushing Sendromu (Aydede Yüzü Hastalığı) ve Tedavisi

Cushing sendromu hormonal bir bozukluktur. Bu durum kısaca vücut dokularının çok fazla derecede kortizol hormonuna maruz kalmasıdır (çok fazla kortizol içeren ilaçlardan dolayı da olabilir). Sendromun adı neden “Cushing” derseniz, bu bozukluk durumunu 1932’de bulan kişinin adının Harvey Cushing olması yüzündendir.

cushing sendromu aydede yuzu hastaligi

Kortizol bazen de stres hormonu olarak adlandırılır ve bazı ilaçlarda bulunan kortizon gibi doğal bir hormondur.
Eğer vücudumuzda doğru miktarda kortizol varsa, aşağıda sayacağımız çok önemli görevler kortizol tarafından gerçekleştirilir:

• Kalp fonksiyonları ve kan basıncının düzenlenmesi
• İmmün sistemin kontrolü
• Karbonhidrat, yağ ve proteinlerin enerjiye dönmesi
• Gerekli olduğunda kan şekerini yükseltmek
• Kemik gelişiminin kontrolü

İlaç tedavisi veya bir tümör oluşumu sonucunda kortizol çok fazla alınır veya üretilirse, Cushing Sendromu görülebilir.Sebeplerine göre tedavi şekli değişmektedir.

Cushing Sendormu’nun Belirtileri

• Yüksek kan şekeri seviyesi
• Osteoporoz
• Yüksek kan basıncı
• Erkekte erektil disfonksiyon
• Yüz ve vücuttaki tüylerin daha kalın ve/veya görünür hale gelmesi (genelde bayanlarda daha görünür olur)
• Menstürasyon bozuklukları
• Depresyon
• Akne
• Kas güçsüzlüğü
• Deride çatlak (pembe veya mor)
• Çok kolay moraran ince deri
• Karın çevresi ve sırtın üst kısmında yağlanma
Aydede yüzü

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİSİNİZ?

Astım, artrit veya inflamatuar kemik hastalığı nedeniyle tedavi için kortikosteroid ilaçları alıyorsanız ve Cushing sendromunu düşündüren belirtileriniz varsa değerlendirme için doktorunuza başvurun. Eğer bu ilaçları kullanmıyorsanız ve Cushing sendromunu destekleyen belirtileriniz varsa doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Testler ve Tanı

Cushing sendromunun tanısı zor olabilir, özellikle endojen cushing sendromu, çünki diğer durumlarda aynı belirti ve bulgular vardır. Doktorunuz fiziksel olarak cushing sendromunun belirtilerine bakacaktır. Aydede yüzü omuz aralarında yağ artışı, buffalo hörgücü ve derisinde morluklar ve mor yırtıklar olan kadın yada erkekte cushing sendromundan şüphelenilir. Uzun süredir kortikosteroid tedavisi alıyorsanız bu ilaçların sonucu olarak doktorunuz cushing sendromundan şüphelenebilir. Eğer kortikosteroid tedavisi almadıysanız sebebe yönelik aşağıdaki testler yapılabilir:

İdrar ve kan testleri: Bu testler idrara ve kandaki hormon düzeylerini ölçer ve vücudunuzda üretilen aşırı kortizolü gösterir. İdrar testleri için 24 saatlik idrar biriktirmeniz gerekebilir. Hem kan hem de idrar örnekleri kortizol düzeylerini ölçmek için laboratuara gönderilir. Doktorunuz size altta yatan diğer aşırı üretim sebeplerini belirlemek için daha özel kan ve idrar testleri önerebilir. Bu testler diğer homonal ilaçlarla stimülasyon ya da supresyon öncesi veya sonrası kortizol düzeylerini ölçmek içindir.

Tükürük testi: Kortizol düzeyleri normalde gün içinde yükselip düşebilir. Cushing sendromu olmayan insanlarda gece önemli bir kortizol düşüşü olur. Gece biriktirilen tükrük örneğinde kortizol düzeyleri ölçüldüğünde kortizol düzeyleri çok yüksekse doktorlara cushing tanısını gösterebilir.

Görüntüleme testleri: BT ya da MR pitüiter ya da adrenal bezlerdeki anormal lokalizasyonları gösterebilir Bu testler cushing sendromunun tanısına yardımcı olur ve aynı belirti ve bulgulara neden olabilecek medikal durumlar dışlanabilir. Depresyon, yeme bozukluğu ve alkolizm cushing sendromununu taklit edebilir.

Cushing Sendromu Tedavisi ve İlaçlar

Cushing sendromunun tedavisi vücuttaki artmış kortizol miktarını düşürmeye yöneliktir. En iyi tedavi sebebe yöneliktir.

Tedavi şunları içerir:

Kortikosteroid kullanımını azaltmak: Cushing sendromunun sebebi eğer uzun süre kortikosteroid kullanımı ise doktorunuz bu semptomları azaltmak için astım, artrit veya diğer durumların tedavisini yeterli düzeyde tutar ak ilaç dozlarını periodik olarak azaltabilirler. Medikal problemlerin çoğunda kortikosteroid olmayan ilaçlar kullanılabilir ( eş zamanlı olarak kortikosteroid dozları azaltılarak ya da ortadan kaldırılarak).

Kortikosteroid ilaçları azaltmayı ya da kesmeyi kendi başınıza denemeyin. Sadece doktor kontrolünde bu uygulama yapılır. İlaçları aniden kesmek kortizol yetmezliğine neden olur. İlaçları yavaş yavaş azaltarak kesmek vücudunuzun normal kortizol üretmesine izin verir.

Cerrahi: Eğer cushing sendromunun sebebi tümör ise doktorunuz size cerrahi önerebilir. Hipofizer tümörler beyin cerrahisi tarafından çıkarılır. Eğer tümör adrenal bezlerde, akciğer ya da pankreasda oluşmuşsa cerrahi standart ameliyatla ya da bazı vakalarda küçük insizyonlarla minimal invaziv cerrahi teknik kullanılarak yapılabilir. Ameliyat sonrasında vücudunuza doğru miktarda kortizol miktarını sağlamak için kortizol replasman ilaçlarına ihtiyacınız olabilir. Birçok vakada normal adrenal kortizol üretimi geri dönebilir ve doktorunuz kortizol replasman tedavisini kesebilir. Ayrıca bu süreç bir yıldan daha uzun süreyi alabilir. Bazı örneklerde cushing sendromlu insanlarda normal adrenal fonksiyon asla geri dönmeyebilir ve ömür boyu replasman tedavisine ihtiyaç duyarlar.

Radyasyon tedavisi: Eğer cerrahi ile hipofizer tümörün tümü çıkartılamazsa genelde o kişiye operasyon ile birlikte radyasyon tedavisi verilir. Ek olarak cerrahi için uygun olmayan adaylar içinde radyasyon kullanılabilir. Radyasyon altı haftalık periyodlarla küçük dozlarda verilebilir veya stereotaktik cerrahi ya da gamaknife radyasyon denilen tekniklerle verilebilir.

İlaçlar: Bazı durumlarda cerrahi ve radyasyon tedavisi ile kortizol düzeyleri normale getirilemediğinde doktorunuz size ilaç tedavisi verebilir. İlaçlar aşırı kortizol üretimini kontrol ederler (Ketokonazol, mitotan ve metirapon). İlaçlar çok kötü durumdaki hastalara belirti ve bulguları iyileştirmek ve cerrahi riskleri azaltmak için kullanılabilir. Bazı vakalarda tümör veya onun tedavisi hipofizer ve adrenal bezde üretilen diğer hormonların eksikliğine neden olabilir ve doktorunuz size bu hormonları yerine koymak için ilaçlar verebilir. Eğer hiçbir tedavi yöntemi etkili olmazsa doktorunuz size adrenal bezlerinizin cerrahi ile alınmasını önerebilir. Bu prosedür aşırı kortizol üretimini tedavi edecektir. Ayrıca sizin ACTH düzeyleriniz yüksek kalacaktır. Bu durum sizin derinizde pigmentasyon artışının sebebi olabilir. Eğer tedavi edilmezse Cushing sendromu ölüme neden olabilir. Ancak tedavi ile belirti ve bulgular iyileşir ve kortizol düzeyleri normale gelir.

Bu makale NIH, AAFP ve OMU İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı kaynaklarından düzenlenmiştir.

Etiketler: , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.