Buradasınız : Ana Sayfa //Genel Sağlık Kategorileri//Çocuklarda ve Bebeklerde Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda ve Bebeklerde Kabızlık Belirtileri ve Tedavisi

Kabızlık, pediatrik yaş grubunda muayenehane başvurularının %5 kadarından sorumludur. İki hafta ya da daha uzun bir süre gecikme ya da güçlük ile çıkarılabilen sert, bazen büyük dışkı kitleleri çıkarılması şeklinde tanımlanır. Bebeklerde normal dışkılama sıklığı değişkendir. Yaşamın ilk yılı içinde ortalama dışkılama sayısı günde 2 ila 4 arasında değişir. Bu sayı aynı zamanda bebeğin anne sütü ya da mama ile beslenmesine göre değişir (anne sütü ile beslenen bebeklerde dışkılama daha sıktır). Genel olarak, güç sarf etme bulguları (ör. ıkınma) kabızlık olduğu anlamına gelmez; bebeklerde dışkılamaya yardımcı olan kaslar zaman içinde gelişir. Bir yaşından sonra çocuklar ortalama günde bir kez dışkılar.

cocuklarda ve bebeklerde kabizlik

Kabızlık Belirtileri

Yenidoğanda organik bir neden düşündüren birincil bulgu doğumdan beri bulunan kabızlıktır; normal dışkılama fonksiyonu bulunan birinde yapısal bir bozukluk bulunma olasılığı düşüktür. Daha büyük çocuklarda organik bir neden için ipuçları yapısal belirtileri (özellikle kilo kaybı, ateş, kusma), büyüme geriliğini (büyüme çizelgelerinde azalan persantil), genel olarak hasta görünüm ve muayenede herhangi bir odaksal bozukluğu içerir.

Kabızlık dışında başka bir yakınması olmayan iyi görünen, kabızlık için herhangi bir ilaç kullanmayan ve muayene bulguları normal olan bir çocukta olasılıkla bir fonksiyonel bozukluk bulunur. Diğer yönlerden normal olan bir çocukta dışkı ile dolu genişlemiş bir rektum ya da bir anal fisür bulunması fonksiyonel kabızlık ile uyumludur. Kabızlık yapan bir ilaç başladıktan sonra ya da besinlerdeki bir değişiklik sonrası gelişmesi durumunda kabızlığın ilaç ya da besinlere bağlı olduğu kabul edilebilir.

Kabızlığa neden olan yiyecekler arasında süt ürünleri (ör., süt, peynir, yoğurt) ve nişastalar ve lif içermeyen işlenmiş yiyecekler bulunur. Ancak eğer kabızlık yakınmaları buğday tüketiminden sonra başlarsa, çölyak sporu düşünülmelidir. Yeni başlamış bir stres öyküsü (ör., yeni doğan bir kardeş) ya da dışkı tutma davranışının olası başka nedenlerinin bulunması ile birlikte normal fizik bulguların olması, fonksiyonel bir etiyolojiyi destekler.

Kabızlık Testleri

Fonksiyonel kabızlık ile uyumlu öyküleri olan hastalar için geleneksel tedaviye yanıt alınamayan durumlar dışında test yapılmasına gerek yoktur. Hasta tedaviye yanıt vermiyorsa ya da organik bir neden düşünülüyorsa karın radyografisi yapılmalıdır.

Organik nedenler, öykü ve fizik muayene bulguları temel alınarak araştırılmalıdır.

• Baryum lavmanı, rektal manometri ve biyopsi (Hirschsprung hastalığı)

• Lumbosakral omurganın düz radyografileri; MRG düşünülür (hareketsiz omurga ya da tümör)

• Tiroid-stimulan hormon ve tiroksin (hiportiroidism)

• Kan kurşun düzeyi (kurşun zehirlenmesi)

• Dışkı için botulinum toksini (bebek botulismi)

• Ter testi ve genetik testler (kistik fibroz)

• Ca ve elektrolitler (metabolik bozulmalar)

• IgA ve IgG anti-gliadin antikorları, IgA anti-endomisiyum antikorları, IgA anti-doku glutaminazı (çölyak hastalık)

Kabızlık Tedavisi

Özgün organik nedenler tedavi edilmelidir. Fonksiyonel kabızlık ideal olarak önce aşağıdakilerle tedavi edilir:

• Diyet değişiklikleri

• Davranış değişikliği

Diyet değişiklikleri arasında bebeklerde mamaya erik suyu eklemek, daha büyük bebeklerde ve çocuklarda meyve ve sebzelerin miktarını artırmak, su alım miktarını, artırmak ve kabızlık yapan yiyeceklerin (ör., süt, peynir) miktarını azaltmak bulunur. Daha büyük çocuklar için davranış değişiklikleri arasında eğer tuvalet eğitimleri tamamlanmışsa öğünlerin ardından düzenli dışkılamaları önerilir ve çocuğa bir uygulama çizelgesi verilerek bu konuda özendirilir. Tuvalet eğitimi sürecinde olan çocuklarda bazen kabızlık ile ilgili kaygılar yatışana kadar tuvalet eğitimine ara verilmesi yararlı olabilir. Yanıt vermeyen kabızlık bağırsağın boşaltılmasında gliserin suposituar tipik olarak yeterlidir. Sağlıklı barsak hareketlerinin sürdürülebilmesi için bazı çocuklarda reçetesiz satılabilen diyet lif destek ürünleri kullanılabilir.

Kaynak: Merck Manual

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.