Buradasınız : Ana Sayfa //Bebek Sağlığı//Çocuklarda Romatizma ve Belirtileri

Çocuklarda Romatizma ve Belirtileri

Eklemleri tutan iltihabi bir hastalık olan romatizmanın çocuklarda da görülebileceğini belirten uzmanlar, çocuklardaki romatizmada; hastalığın 5 yaşından önce başlamasının, aktif hastalığın 5 yıldan fazla sürmesinin, tahlillerde trombosit ve CRP, RF değerlerinin yüksekliğinin, hastalığın seyrinin kötüye gideceğinin işareti olduğunu belirterek konuya dikkat çekiyorlar.

Romatizma eklemleri tutan iltihabi bir hastalıktır. Belirtilerini eklemde ağrı, şişlik, sıcaklık, kızarıklık, hareket kısıtlığı-güçlüğü olarak sayabiliriz. Ülkemizde 8-10 milyon civarında romatizma hastası olduğu biliniyor.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi çocuklarda romatizmada da erken tanı oldukça önemli. 1840’ta Baullaud “Romatizmanın eklemleri yaladığını, fakat kalbi ısırdığını” belirtmiştir. Yani tanıda ve tedavide geç kalırsak “sakat kalmaktan ölüme” geniş bir spektrumda romatizmanın zararlarını görebilmekteyiz. Çocukluk çağında kol-bacak ağrılarını sık rastlamamıza karşın, romatizmal hastalıklar nadir görülür. 15 yaşından küçük çocuklarda romatizmal yakınma sıklığı %1 civarındadır.

Çocukluk çağında en sık görülen iltihabi romatizmal hastalıklara baktığımızda ilk sırayı “Juvenil Kronik Artrit (Juvenil Romatoid Artrit)” alır. Ülkemizde de çocuklarda en sık gördüğümüz romatizmal hastalık; Juvenil Kronik Artrid, ikincisi sırada ise Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF)’dir. Daha sonra akut eklem romatizması, Behçet hastalığı ve diğer bağ dokusu hastalıkları gelir.

Çocuklarda Romatizma

Çocuklarda Romatizma

Juvenil Kronik Artrit

Çocuklukta en fazla sakatlığa yol açan hastalıktır. Klasik olarak 3 başlangıç tipine ayrılır;

 • OLİGOARTİKULER: Dört veya daha az eklemde tutulum.
 • POLİARTİKULER: Beş veya daha fazla eklemde tutulum.
 • SİSTEMİK: Eklem tutulumu, tipik inip çıkan ateş, cilt döküntüsü ve iç organlarda tutulum.

Bir hastaya Juvenil Romatoid Artrit (JKA) diyebilmemiz için şu şartlar aranır:

 • Hastalığın 16 yaşından önce başlaması
 • En az 3 ay süren eklem iltihabı saptanması
 • 3 başlangıç tipinden birin uyması
 • Eklem tutulumu, iltihabı yapan diğer hastalıklardan ayırt edilmesi

Oligoartikuler Tip

Görülme sıklığı en fazla olanıdır. Bunun da 6 yaş altında bulunan grubu en büyük alt grubu oluşturur. Genelde diz ve ayak bileği eklemlerini tutar. Büyük oranda kan tahlilinde ANA (+), göz iltihabı mevcuttur. Göz iltihabı körlüğe neden olabilir. Bu romatizmanın tedavisinden ilaçlar, egzersizler ve atelleme kullanılır.

Ülkemizde 6 yaşta sonra başlayan Oligoartikuler JRA daha sık görülür. En sık 9-10 yaşlarında erkek çocuklarda ortaya çıkar. Alt taraf büyük eklemler, genellikle asimetrik olarak tutulur. Kalça tutulumu sıktır ve önemli bir sakatlık nedenidir. Bu çocuklarda sonradan Ankilozan spondilit, Sedef artropatisi, İltihabi bağırsak hastalığı artropatisi gelişebilir. Kan tahlilinde HLA B 27 sıklığı artmıştır. Tedavide birinci öncelik ilaç tedavisidir.

Poliartikuler JKA

Erişkindeki Romatoid Artrit’in çocuklardaki karşılığıdır. 10 yaş üstü kızlarda sık görülür. El-el bileği gibi küçük eklemler tutulur. Radyolojik olarak çok erken harabiyetler görülmeye başlanır. Tahlillerde lg M RF varlığı, hastalığın hızlı ve şiddetli seyredeceğini gösterir. Ailede RA hikayesi vardır. Romatoid noduller fark edilir. Altın tuzları, sulfasalazin ve metotreksat gibi uzun etkili ve ciddi ilaçlara erken başlama gerekliliği oluşabilir.

Sistemik Tip

Eklem dışı belirtiler ön plandadır. İnip çıkan ateş, cilt döküntüsü, kaşınma olur. Hastalığın aktif döneminde lenf bezleri, karaciğer, dalak ve kalp tutulabilir. Eklem tutulumu sonradan ortaya çıkabilir. Sistemik etkiler tamamen kaybolup, eklem belirtileri ciddi şekilde karşımıza çıkar. El ve ayak bileklerinde aşırı harabiyet yapar. Sakatlık ve ölüm riski en yüksek gruptur. Amiloidoz dediğimiz, iç organların (özellikle böbreklerin) iflasıyla seyreden patoloji yine bu grupta görülür. Kortikosteriodler başta olmak üzere ilaçlarla tedavi edilir. Enfeksiyonlar ve amiloidoz ölüme neden olabilir.

Çocuklarda romatizmada, hastalığın 5 yaşından önce başlaması, aktif hastalığın 5 yıldan fazla sürmesi, tahlillerde trombosit ve CRP, RF yüksekliği hastalığın kötü seyredeceğine dair işaretlerdir.

Çocuklarda romatizmal hastalıkların en sık karıştırıldığı durumlar;

1. Enfeksiyonlar: Akut bir tek eklem tutulumunda septik artrit (Cerahatalı eklem iltihabı), kronik-uzun süreli bir tek eklem tutulumunda tüberküloz akla gelmelidir. Geçirilmiş bir üst solunum yolu enfeksiyonu veya mide-barsak-idrar yolları enfeksiyonunu takip eden günlerde ortaya çıkan eklem iltihabı tablosu (özellikle diz ve ayak bilekleri) akut eklem romatizmasıdır. Klasik çocuk romatizması JKA (JRA) ile en çok karışan da budur. Ateş, döküntü, eklem iltihabı ve kalp iltihabı gibi sistemik JRA belirtileri akut eklem romatizmasında da vardır ama hepsi farklı özelliktedir. Akut eklem romatizması asprine çok iyi yanıt verir.

2. Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA=FMF): Tipik karın-göğüs ağrısı, ateş nöbeti ve ailede pozitiflik ilk akla gelen belirtilerdir. Eklem tutulumu çocuklarda daha sıktır. Hastalığın nöbetler şeklinde oluşu, aile anemnezi ve ailenin kökeni (Kastamonu, Tokat, Sivas, Kayseri, Erzurum, Ağrı, Kars yöreleri) özellikle sorgulanmalıdır. Güz çiğdeminden elde edilen kolşisinle tedavi edilir.

3. Vaskulitler: Çocukluk çağında en sık görülen vaskulit, Henoch-Schönlein purpurasıdır. Cilt döküntüsü, karın ağrısı, ödem ve eklem yakınmaları mevcuttur.

4. Lösemi: Lösemi tanısı konan çocukların %50’sinde hastalığın başlangıcında genelde tek diz tutulumu vardır.

5. Sarkoidoz: Küçük bir çocukta döküntü, artrit (eklem iltihabı) ve uveit (gözde iltihap) ile seyreder.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

2 Yorum yapılmış " Çocuklarda Romatizma ve Belirtileri "

 1. Yılmaz Gençtürk dedi ki:

  AHMET SÜMEN HOCAMI UZUN ZAMANDIR TAKİP EDİYORUM..BOYNUMDA AĞRI VARDI..GİTTİĞİM DOKTORLAR AMELİYAT DEDİLER HEP..HOCAMIN TV PROGRAMI VE İNTERNET ÜZERİNDEN YAZDIKLARI İLE BASİT EGZERSİZ UYGULAMALARI YAPARAK AĞRILARIMDAN KURTULDUM..ANCAK ŞİMDİDE KIZIMDA ROMATİZMAL BİR DURUM VAR SANIRIM..HOCAM İLE GÖRÜŞÜCEZ BUNUDA ARTIK…SAYGILAR.HERKESE GEÇMİŞ OLSUN..

 2. Yılmaz Gençtürk dedi ki:

  AHMET SÜMEN HOCAMA SAYGILAR..ÇOK BAŞARILI BULUYORUM..

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.