Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlıklı Beslenme//ÇAVDAR EKMEĞİNE NE OLDU?

ÇAVDAR EKMEĞİNE NE OLDU?

Aranızda çavdar ekmeği ya da diğer esmer ekmeklerden yiyen varsa, sorum bu arkadaşlaradır. Ben sürekli çavdar ekmeği ya da tam buğday ekmeği yiyorum. Cuma gününe kadar bu ekmekler gayet tok, beyaz (francala olarak tabir edilen) ekmeğe göre daha sert ve doyurucuydu. Sadece iki dilim ekmekle rahat rahat karnım doyuyordu, hatta son zamanlarda 1,5 dilim yemeye başlamıştım. Ancak ne olduysa, geçtiğimiz Cuma gününden sonra bu ekmekler, aynı beyaz ekmek gibi çıkmaya başladı. C.tesi günü, alışveriş ettiğim iki fırından birinden çavdar aldım. Baktım, epey mayalanmış ve hatta pek çok fırında yapıldığı üzere, fazlaca soda koyulmuş gibi geldi. Nasıl beyaz ekmeğin içi kofsa, bunlar da o hale gelmişler. Ertesi gün (dün) yine fırına uğradığımda, ekmeklerin aynı şekilde olduğunu gördüm ve “siz ustayı mı değiştirdiniz? Çavdar böyle olmaz, bunun beyaz ekmekten ne farkı var? Ustaya söyleyin, bu ekmekleri hiç beğenmedim, iki gün önceki ekmekler gibi olmalı” dedim.

-Kaldı ki, çavdar ekmeği de artık “çavdar ekmeği” diye satılmıyor. “Çavdarlı ekmek” olarak satılıyor. Yani beyaz unla fazlaca karıştırılmış oluyor. Çavdar ekmeği esasen koyu kahve gibi bir renkte olur, ancak şimdilerde satılanlar, hangi fırına giderseniz gidin rengi daha açık olarak satılıyor. Hele bazı fırınlarda [ki bu bazılarının içinde çok ünlü bir fırından aldığım ekmek (Elbette ki komşu fırından bahsetmiyorum. Oraya adımımı atmam), bildiğiniz bembeyazdı. İçinde tane tane çavdarlar görünüyordu.]-

Her neyse, bugün sürekli alışveriş ettiğim diğer fırına uğradım ve çavdar aldım. Diğer fırının ustasının değişmiş olduğuna olan inancımdan olsa gerek, aldığım ekmeğe dikkat etmedim. Ama eve geldim ve bir baktım ki, bu ekmek de iki gündür aldığım ekmekler gibi. Her iki fırında da çavdar ekmekleri değişmişti. Anlamıyorum, çavdara zam geldi de bu yüzden mi böyle yapıyorlar? Yoksa fırıncılar odasından böyle bir bildiri mi yapıldı fırınlara?

çavdar ekmeği

Zam mı geldi diye netten baktım, böyle bir şeye rastlamadım. Yarın, bu akşam ekmek aldığım fırına soracağım nedenini. Sizler de esmer ekmeklerden yiyorsanız ve bir iki gündür her zaman yediğiniz ekmekten farklı bir ekmek alıyorsanız, ve hatta bunun sebebini de biliyorsanız, lütfen yazın arkadaşlar. Gerçekten merak ettim zira.

Etiketler: , , ,

1 Yorum yapılmış " ÇAVDAR EKMEĞİNE NE OLDU? "

  1. Ekmeksizyaşam dedi ki:

    Ben de aynı durumla karşılaştım acaba ben mi yanlis biliyorum cavdar ekmeginin aslı böyle mi diye araştırayım dedim ve bu yaziyi gördüm

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.
Yandex.Metrica