Buradasınız : Ana Sayfa //Kanser//Boyundaki şişlikler neden olabilir?

Boyundaki şişlikler neden olabilir?

Boyundaki şişlikler her yaşta insanın karşılaşabileceği hastalıklardandır. İltihabi bir hastalığın bu şişliklerin oluşmasında her yaş için en büyük sebebi olduğu bilinmektedir. Yalnız küçük yaşlarda iltihabi boyun şişliği sebebi %98 ise orta yaşın üstünde iltihaba bağlı boyun şişliği sebebi %60’lara düşmektedir.

İltihaba bağlı boyun şişlikleri genelde bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonucu oluşurlar ve antibiyotik tedavisi sonrası hızla iyileşitler. İki hafta içerisinde 1 cm altına inen şişlikleri genelde tedavi olmuş kabul ederiz. Tüberküloz, toxoplazma gibi iltihabi durumlarda antibiyotik tedavisine rağmen boyundaki şişlik değişmelidir. Hatta şişme devam edebilir ağrıda oluşabilir. Bu tip hastalar genelde 20 yaş üzeri genç hastalar olup kesin teşhis şişmiş boyun kitlesinin patolojik tetkikiyle yapılır.

boyunda şişlik neden olabilir

boyunda şişlik neden olabilir

İleri dediğimiz 50 yaş üzeri kişilerde daha sık rastladığımız herhangi bir iltihap oluşmadan meydana gelen, başlangıçta hareket ettirebilen zamanla hareketsiz hale gelen, antibiyotik tedavisiyle iyileşmeyen boyun şişliklerinin arkasında mutlaka üst solunum yollarından kaynaklanan bir tümörü düşünmek gerekir. Bu tip şişliklerin en büyük sebebi de genizden kaynaklanan tümörlerdir.

Bu tip hastaların ilk şikayeti boyundaki şişliktir. Ayrıca ağız içi, yemek borusu, gırtlak kanserleri de yemek yiyememe, ses kısıklığı yanında boyundaki şişlikten şikayet edebilirler. Bu tip hastalarda gırtlaktan, genizden, yemek borusundan, ağızdan alınan biyopsilerle kanser tespit edilirse boyundaki şişliğin ayrıca biyopsiyle tetkik edilmesine gerek yoktur. Bu tip hastaların tedavisi genellikle cerrahi ve/veya radyoterapidir.

Sistemik dediğimiz kan hücrelerinin atipik farklılaşmasından kaynaklanan lösemiler ile lenf yollarının kanseri kabul edilen hodgin ve nonhodgin lenfomalarda da vücudun diğer bölümlerinde olabileceği gibi boyunda da şişlik görülebilir.

Bu tip hastaların teşhisinde boyundaki kitle tetkik edildiği gibi kemik iliği de tetkik edilir. Bu hastaların tedavisi kemoterapi ve/veya radyoterapidir.

Etiketler: , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.
Yandex.Metrica