Buradasınız : Ana Sayfa //Bebek Sağlığı//Bebeklerde Kabızlık Sorunu ve Çözümü

Bebeklerde Kabızlık Sorunu ve Çözümü

Bebeklerin yedikleri, içtikleri ve yaşına bağlı olarak dışkılama sıklığı değişmektedir. Bebeğiniz normalden daha seyrek kaka yapıyorsa, kaka yaparken 10 dakikayı aşan şekilde ağlıyor ve zorlanıyorsa, dış sert ve topak topaksa ve kakada kan varsa bebeğiniz kabızlık sorunu ile karşı karşıya demektir.

Anne sütü, bebeğin kolay sindirebileceği bir besin olması sebebiyle emzirilen bebeklerde kabızlık sorunu pek rastlanmaz. Bebeğin bağırsakların bulunan faydalı bakteriler, anne sütünün sindirilmesinde ve böylece dışkılamanın kolay ve dışkının yumuşak olmasına yardımcı olurlar. Ayrıca anne sütünde bulunan motilin adlı hormon da bebeğin bağırsak hareketlerini arttırıcı etkiye sahiptir. Emzirilen bebeklerde kabızlık geliştiyse bu, bebeğin süt proteinlerine alerjisine bağlı olabilir. Bu durumda annenin süt ürünlerini tüketmemesi önerilebilir.

Formül süt ile beslenen bebeklerde ise kabızlık sorununa daha sık rastlanır çünkü formül sütün sindirimi bebek için daha zordur. Ayrıca emzirilen bebeklerin aksine dilediği kadar değil de biberondaki tüketebildikleri için bu bebeklerde dehidrasyon ve buna bağlı kabızlık riski de artmaktadır.

Bebeklerde Kabızlık ve Çözüm Yolları

Bebeklerde Kabızlık ve Çözüm Yolları

Ek Gıdalara Başlayınca Kabızlık Yaşanabilir

Kabızlık problemi esas olarak bebek için sindirimi anne sütüne göre çok daha zor olan katı gıdalara geçişle birlikte başlamaktadır. Bebeğinizin de kabızlık sorunu baş gösterdiyse, beslenmesinde yapacağınız bazı düzenlemelerle bu soruna rahatlıkla çözüm üretebilirsiniz.

Bebeklerde Kabızlık Çözüm Yolları

Öncelikle bebeğinizi dehidrasyon yani susuzluğa karşı korumalısınız, çünkü kabızlığın nedeni bu olabilir. Bebeğinize gün içinde küçük porsiyonlarda su verin. Beslenmesinde lifli sebze ve meyvelere ağırlık verin. Sulandırılmış erik ya da üzüm suyu, taze sıkılmış elma ya da armut suyu (günlük 60-120 ml) verebilirsiniz. Bunlar dışında bezelye, ıspanak, semiz otu, kabak, salatalık, brokoli, şeftali, kayısı, kavun gibi lifli sebze ve meyvelerden püre haline getirerek yararlanabilirsiniz. Pirinç maması yerine yulaf ezmesi ya da arpa maması da kabızlığa karşı önerilen besinlerdir. Bebeğiniz kabızlık sorunu yaşıyorsa süt ürünleri, havuç, muz, patates ve pirinç önerilmez.

Beslenmede yapacağınız düzenlemeler dışında bebeğinizin dışkılamasını kolaylaştırmak için karnına sıcak elle, saat yönünde masaj yapın. Ayrıca bebeğinizi sırt üstü pozisyona alarak bacaklarını pedal çeviriyormuş gibi hareket ettirin. Bu yapacaklarınızla bebeğinizin bağırsak hareketlerini hızlandırmış olacaksınız.

Beslenmede yaptığınız değişikliklere rağmen kabızlık sorunu devam ediyorsa muhakkak doktorunuza başvurun. Lavman ve fitil gibi kabızlığı giderici yöntemler ancak doktor onayı ve hastane koşullarında uygulanabilir, evde denemeyin. Bebeklerdeki kabızlığın nedeni nadir olarak başka bir hastalığa bağlı da olabilir. Kabızlıkla birlikte kusma ve rektal kanama da varsa derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Etiketler: , , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.