Buradasınız : Ana Sayfa //Bebek Sağlığı//Bebeklerde Gaz Problemi ve Nedenleri

Bebeklerde Gaz Problemi ve Nedenleri

Bebeklerde gaz yapabilecek gıdaların en başında soğan, fasulye, nohut gibi gıdalar gelmektedir. Yedinci, sekizinci aydan sonra fasulye, nohut gibi gıdalar verilirken bu gıdaların zarlarını soymak, kaynatıldıkları suyu yedirmemek gaz oluşumunu en aza indirir. Bunların dışında baharatlı ve acı gıdaların yedirilmesinden kaçınılmalı, 7-8 aydan sonra eğer portakal, mandalina gibi meyveler yedirilecekse, az miktarda olacak şekilde yedirilmelidir.

Her bebeğin ayrı bir birey olduğu ve her bebeğin beslenme alışkanlıklarının farklı olacağı düşünülerek, bebeğin rahatsız olduğu gıdaları ısrarla yedirmekten kesinlikle kaçınılmalıdır. Bebeğin sevdiği ya da sevmediği besinleri deneme yanılma yolu ile bulmak en doğru hareket tarzı olacaktır.

Bebekte Gaz Sancısı

Bebekte Gaz Sancısı

Annenin Yediklerinin Bebeğe Etkisi

Anne kendi yediği bir besinin bebeği etkilediğini görürse bu besini tüketmemelidir. Genel olarak annenin yememesi gereken besinler için herhangi bir kural bulunmamaktadır. Örneğin portakal, çikolata yememeli, gazlı içecekler içmemeli gibi kısıtlamalar söz konusu değildir. Ancak kafein içerdiği için kola türevlerini tüketmemesi bebeğin sağlığı açısından tavsiye edilmektedir.

Annenin mümkün olduğunda katkı maddesi içeren (sucuk, salam, cips vb.) gıdaları tüketmemesi, kısaca bebek dünyaya geldikten sonraki ilk 1 sene içerisindeki dönemde annenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.

Etiketler: , , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.