Buradasınız : Ana Sayfa //Bebek Sağlığı//Bebekler İçin İnek Sütünün Faydaları ve Kullanımı

Bebekler İçin İnek Sütünün Faydaları ve Kullanımı

Eskiden anne babalarımız bizleri büyütürken yeme içmemize o kadar dikkat etmezdi. Neler sağlıklı, neler sağlıksız demeden vitamin niyetine çoğu şeyi daha belki de yaşımıza girmeden yedirirlerdi. Şimdilerde artık uzmanlar tavsiyelerde bulunarak zamanın annelerine bebek ve çocuk beslenmesinde nelere dikkat etmeleri konusunda öneriler veriyor. Bu yazımızda bebeklerde inek sütü kullanımı nasıl olmalı konusuna değineceğiz.

inek sutunun bebege faydalari

Kemik ve Diş Gelişimi İçin Gereklidir

İnek sütü kalsiyum açısından çok besleyici olduğundan, bebeğin hem dişleri hem de kemikleri için vazgeçilmezdir. Sütten alınacak kalsiyum belki başka gıdalardan da alınabilir ancak tüketilecek gıda süte oranla çok daha fazla olacaktır. Bu da bebek ya da çocuk için iyi olmayabilir.

Kalsiyum Açışından Zengindir

Tabii ki artık uzmanlar araştırmalar yaparak neyin ne zaman iyi geldiğini bilebiliyor ve inek sütünü 1 yaşından önce vermenizi doğru bulmuyor. Bunun nedenleri arasında, 1 yaşından daha küçük bebeklerin sindirim sisteminin tam oluşmamış olması ilk sırada yer alıyor. Bu yüzden sütte bulunan proteini sindirmek bebekler için zor oluyor.

İnek sütünde bulunan sodyum ve potasyum miktarı da fazladır. Bu da bebeğin karaciğerini yorabilir.

İnek sütü kalsiyum açısından zengin olabilir ancak E vitamini, çinko gibi bebeğin büyümesine yardımcı olacak vitaminlerden yoksundur. Bu yüzden bebeklerde demir eksikliğine neden olabilir.

Bunun haricinde 1 yaşını geçmiş bebekler için 2-3 yaşına girene kadar günde 400/500 ml inek sütü tüketmesi kemik ve diş sağlığı için gereklidir. Ancak her şeyde olduğu gibi fazla kullanımı bebekteki açlık hissini bastırabilir ve diğer vitaminleri alacağı besinleri yemesini engelleyebilir.

Bebeğiniz İnek Sütü İçmiyor mu?

Eğer bebeğiniz inek sütüne karşı koyuyorsa ve içmiyorsa korkmayın. Normalde anne sütü tadına alışmış olan bebek farklı bir tada sahip olan inek sütünü içmeyebilir. Böyle bir durumda ilk zamanlarda anne sütü ve inek sütünü karıştırarak verebilirsiniz. İlk başlarda inek sütü miktarının az tutun ve yavaş yavaş zamanla arttırarak bebeği alıştırmaya çalışın.

Bebeğiniz için her şeyin doğrusunu siz anneler bilirsiniz, inek sütü gibi kalsiyum açışından zengin olan bir gıdayı bebeğinizin kemik ve diş gelişimi için vermeye özen gösterin.

Etiketler: ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.