Buradasınız : Ana Sayfa //Bebek Sağlığı//Bebek Cildi Güneşten Nasıl Korunur ve Bebekler İçin Güneş Kremi

Bebek Cildi Güneşten Nasıl Korunur ve Bebekler İçin Güneş Kremi

Bebek teni, yetişkin bir kişinin cildine göre bazı farklılıklar gösterir. Oldukça hassas ve ince olan bebek cildi, tahrişe ve soyulmaya daha yatkındır. Bebeklerin cilt bakımı yapılırken uygun nemlendiriciler kullanılmalı ve ciltleri mutlaka güneşin zararlı etkilerinden korunmalıdır. Uzmanlar, “Kullanılan nemlendirici ve losyonların katkı maddeleri içermediğinden emin olunmalı, ayrıca kokusuz ve parfümsüz ürünleri tercih edilmesine özen gösterilmelidir.” diyor.

Çocuk ve Yetişkin Cilt Yapısı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bebek cildi yetişkinin cildine göre daha ince ve hassastır. Ciltte lekelenme, kuruma, pullanma, dökülme, isilik gibi rahatsızlıkla bebeklerde daha çok görülür. Bu nedenle annelerin bebeklerinin cilt bakımı hakkında doğru bilgi edinmeleri ve cilt bakımı uygulamalarını doğru yapması oldukça önemlidir. Bebeklerdeki cildin doğal koruyucu tabakası ancak doğumdan sonraki haftalarda gelişmeye başlar. Ciltteki bu gelişme ve dayanıklılık çocuğun tüm yaşamı boyunca devam eder. Bebeklerdeki bu doğal asit mantosu, mikrop ve bakteri gibi organizmaların cilde ulaşmasını engeller.

Bebek cildi güneşten nasıl korunur

Bebek cildi güneşten nasıl korunur

Keratin Bebeğin Cildini Korur

Bebeklerin cildinde keratin bulunur. Bu keratin dışarıdan gelebilecek zararlı maddelere karşı bebeğin cildini koruduğu gibi, yetişkin bir kişinin cildinden çok daha fazla su tutmasını sağlar. Bebeklerin cildindeki nem oranı daha fazladır. Ancak bebeklerin yağ bezleri bu dönemlerde gelişmediğinden ciltleri kolayca su kaybedebilen ince bir katman ile kaplıdır. Bu nedenle bebek cildi suyu daha çabuk emer ve ancak daha çabuk da nem kaybeder. Bunun yanı sıra bebeklerin cildi soğuk ve sıcak hava ve yaralanma gibi durumlara karşı da oldukça savunmasızdır.

Bebekler yıkanırken ve ciltleri nemlendirilirken dikkatli olunmalıdır. Kullanılan su ılık olmalı ve her banyo sonrası krem ya da yağ sürülmemelidir. Bebek cildi çok hassas olduğundan, sürülen krem ve yağlar cildin terlemesini önleyebilir. Bu durumda bebeğin cildinde isilik ve döküntüler oluşmasına sebep olabilir. Bebeğin cildi kuruyup çatlaklar oluştuğu fark edilirse, günde iki defa bebek losyonu ya da nemlendirici sürülebilir. Kullanılan nemlendirici ve losyonların katkı maddeleri içermediğinden emin olunmalı ayrıca kokusuz ve parfümsüz ürünleri tercih etmeye özen gösterilmelidir.

Bitkisel İçerikli Yağlar Asla Sürülmemeli

Bebeklerin cildine bitkisel içerikli yağlar asla sürülmemelidir. Bu yağlar aşırı düzeyde asit içerdiklerinden bebeklerin teninde tahrişe sebep olabilir. Ayrıca en çok yapılan yanlışlardan biri de nemlendirme için zeytinyağı kullanımıdır. Zeytinyağı oleik asit içerdiğinden, bebeğin cilt yapısının bozulmasına yol açabilir. Bebeğin cilt bakımı için en ideal olan nemlendirici ürünler, özel olarak geliştirilmiş mineral bebek yağlarıdır.

Güneş Kreminin İçinde Ne Olmalı, Ne Olmamalı?

Bebeklerin ve çocukların ciltleri güneşe karşı da oldukça hassastır. Bu sebeple güneş yanığına daha yatkındırlar. Küçük yaşta teninde güneş yanığı oluşan kişilerin, ileriki dönemlerinde deri kanserine yakalanma riskleri de artar. Bu sebeple güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde bebekler ve çocuklar asla dışarı çıkarılmamalıdır. Eğer çıkarılması gerekiyorsa da, öncesinde mutlaka koruyucu güneş kremi kullanılmalıdır.

Bebek ve çocuklara güneş kremi seçerken oldukça dikkatli olunmalıdır. Güneş kremi en az 30 SPF koruma faktörlü, UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma içermelidir. Ayrıca kremlerin renk içermemesi, kokusuz ve pediatrik olmasına özen gösterilmelidir. Çocuğun güneşle temas eden her bölgesine mutlaka koruyucu güneş kremi sürülmelidir. Bebeğe güneş kremi sürerken göz çevresine gelmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü krem tahriş edebilir. Özellikle ense, kulaklar ve yüz güneşten en çok etkilenen bölgelerdir.

Çocuk ve Yetişkin Kremleri Arasındaki Fark

Bebek cildi yetişkinlere nazaran alerjik ve daha hassastır. Bu nedenle kullanılan nemlendirici ve losyonlar kesinlikle katkı maddesi içermemeli, kokusuz ve parfümsüz olmalıdır. Bebek cildi için fiziksel içerikli ürünler tercih edilmelidir. Altı aydan küçük bebeklere güneş kremi kullanılmamalıdır. İlerleyen aylarda ise faktörlü kremlerde dikkat edilmesi gereken konu, kremin kimyasal değil fiziksel koruma sağlamasıdır. Ayrıca kremler; paraben, paba ve A vitamini de içermemelidir. Kimyasal içerikli kremleri cilt hemen emer ve güneşe karşı bir koruma oluşturur. Ancan cilt tarafından emilen bu kremler, güneşe maruz kalındığında zararlı hale gelebilir. Piyasada satılan birçok güneş koruyucu kremde kimyasal bulunur. Bu sebeple çocuklara mutlaka fiziksel koruma sağlayan mineral içerikli markalar kullanılmalıdır.

Koruyucu Kremler D Vitamini Alımını Engellemez

Bazı anneler çocuklarının D vitamini almasına engel olduğunu düşünerek koruyucu krem kullanmayı doğru bulmaz. Oysa bu çok yanlış bir düşüncedir. Bu tarz kremler D vitamini alımını engellemediği gibi çocuğu olası güneş yanığı tehlikesinden de korur. Bebek ve çocuklar için en uygun olan dermokozmetik güneş koruyucu kremleri, uzman bir dermatoloji hekiminden öğrenilebilir.

Etiketler: , , , , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " Bebek Cildi Güneşten Nasıl Korunur ve Bebekler İçin Güneş Kremi "

  1. suat dedi ki:

    Buypasa adında yeni bir site açılıyormuş bu sitede çok fazla ürün ve çeşit bulunacakmış. Yüzlerce marka binlerce ürün arasından istediğinizi seçebilir kısa bir sürede teslim alabilirsiniz.

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.
Yandex.Metrica