Buradasınız : Ana Sayfa //Bitkisel Tavsiyeler//Aralya Bitkisi ve Faydaları

Aralya Bitkisi ve Faydaları

Yaygın Adı : Aralya

Latince Adı : Aralia racemosa

Familyası : Aralieceae

Kullanılan Bölümü : Kökü, rizomu

Tanımı : Üç metreye kadar uzayan büyük yapraklı, küçük yeşilimsi beyaz çiçekleri ve kırmızı ya da mor meyveleri olan çok yıllık bir bitkidir.

Yetiştiği Yer : Kanada’nın ortalarından Virginia’ya kadar uzanan bölgede yetişir. Bitkinin diğer türleri Kuzey Amerika’nın değişik bölgelerinde yetişir.

Aralya

Aralya

Halk Bilgisi ve Geleneksel Kullanımı : Amerika yerlileri, bitkinin aromatik kökleriyle taze yapraklarını çorbalara ve diğer yemeklere katarlardı. Ginsengin akrabası olan yabani saparna ile birlikte çaylara ve kök biralarına tad vermek için diğer aralya türleri kullanılırdı. Kediotunun bir akrabası olan aynı adlı başka bir bitki eski zaman parfümlerinde bulunmuştur. Yeni Ahit’e göre, Maria Magdalena, bunu, İsa’nın ayaklarına sürermiş.

Tıbbi Kullanımı : Bitkinin bugün öksürüğe ve cilt sorunlarına karşı kullanılması geleneksel uygulamalara dayanır. Çeşitli amerikan yerli kabileleri bitkiyi bir dizi hastalığa karşı, örneğin sırt ağrılarında çay olarak kullanmıştır. Köklerinden ve kabuğundan kaynatılarak elde edilen öz, regl dönemi sorunları yaşayan ve düşük rahimli kadınlarda yararlı etkiler gösteriyordu. Sömürge dönemimde hem kadınlar hem de erkekler bu bitkiyi kullanırlardı. Öksürük ve tüberküloz gibi akciğer ve solunum enfeksiyonları da bu bitki ile tedavi edilirdi. Yara lapası olarak yaralara, şişmelere ve yanıklara uygulanırdı. Bu bitki, uçucu bir yağ ile taneler ve diterpen asitleri içerir.

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.