Buradasınız : Ana Sayfa //Bitkisel Tavsiyeler//Ananas ve Ananasın Faydaları

Ananas ve Ananasın Faydaları

Yaygın Adı : Ananas

Latince Adı : Ananas comosus

Familyası : Bromeliaceae

Kullanılan Bölümü : Meyvesi, yaprağı

Tanımı

Çokyıllık bir bitki olan ananasın boyu 60 ile 120 santimetreye kadar uzar. Kırmızımsı sarı meyvesinin pullu yüzeyinin tepesindeki sert, diken gibi yapraklarından oluşan bir taç vardır.

Yetiştiği Yer

Aslen Güney Amerika’ya özgü olsa da artık Kuzey Amerika, Küba, Güney Afrika, Avustralya ve Filipinler’de de yetiştirilmektedir.

Halk Bilgisi ve Geleneksel Kullanımı

Brezilya’daki kabile halkları için ananas büyük önem taşır; ana besin maddesi olarak ve şarap yapımında kullanılırdı. İlk keşifler sırasında Avrupa’ya getirilen meyve, tatlı tadı ve olağan dışı biçimi nedeniyle kraliyet ayrımcılığının bir sembolü haline gelmişti. Amerikan kolonilerinde ananas, dostluğu ve misafirperverliği simgelerdi. Bu denli nadir bulunan egzotik bir bitkiyi ikram eden ev sahipleri toplumdaki üstün konumlarını sergilemiş olurlardı. Koloni dönemi Amerika’sında ananas o kadar popülerdi ki, şekerci dükkanları meyveyi günlük olarak evlere kiralarlardı. Ananasta bulunan bir enzim, bugün, et yumuşatıcısı olarak kullanılıyor. Sürekli bu enzimle temas halinde bulunan ananas kesicilerinin parmak izlerinin silinebileceği söylenir. Bazı çeşitlerinin yaprakları, nakış ipliğinde kullanılan pinya lifinin kaynağıdır.

Ananas

Ananas

Ananasın Tıbbi Faydaları

Ananas geleneksel tropik kuşak tıbbında kabızlıktan sarılığa dek çok hastalıkta kullanılmıştır. Keşif seferleri sırasında taze meyve bulamayan Avrupalı denizciler, zengin bir C vitamini kaynağı olan ananası yiyerek iskorbüt hastalığını bertaraf edebilmişti. Bromelain adlı protein ayırıcı bir enzim içermektedir. Bromelainin kurt gibi parazitleri öldürmede de etkili olduğu görülmüştür.

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.