Buradasınız : Ana Sayfa //Genel Sağlık Kategorileri//A Vitaminin Faydaları Neler? A Vitami Hangi Gıdalarda Bulunur?

A Vitaminin Faydaları Neler? A Vitami Hangi Gıdalarda Bulunur?

A Vitamini Nedir?

A Vitamini Doğada Retinol ve Karonoid olarak bulunur. Retinol sadece hayvansal gıdalarda bulunur. A Vitaminin bitkisel kayıtları alfa ve beta karotenlerdir. Bunlar koyu sarı, yeşil portakal sarı meyvelerde ve sebzelerde bulunur. Her alfa ve beta karotenler vücutta ihtiyaç duyulduğu zamanlarda A Vitaminine dönüştürülürler.Kandaki A Vitaminini dengeleyen organ Karaciğerdir. A vitamininin vücut tarafından iyi bir şekilde emilimi için yeterli miktarda yağ ve protein gerekmektedir.

A Vitamini Bulunan Gıdalar

A Vitamini Bulunan Gıdalar

A Vitaminin Faydaları Neler?

A vitamini rodopsin adı verilen bir pigment oluşturarak iyi gece görüşünü destekler. Rodopsin az miktarda ışığı algılayarak gece görüşünü güçlendirir. Halk arasında Tavuk Karası da denilen Gece Körlüğünün olmasını engeller.  vitamini gözün nemli kalmasında da etkilidir. Böylece kornea tabakasının kurumasını engelleyerek retinanın hasar görmesini engellemiş olur.

A vitamini bağışıklık sistemini de destekler. Bu iki şekilde olur.

*Zararlı Bakteri ve virüsleri tahrip eden kan akyuvar hücrelerinin üreim ve faaliyetlerini güçlendirerek bağışıklığı artırır.

*Cildin, mukoza hücre zarının ve diğer cilt yüzeytabkalarının sağlıklı kalmasını sağlayarak zararlı bateri ve virüslerin vucuda girerek zarar veresini engelleiş olur.

A Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

1-RETİNOL: Hayvansal gıdalardan alnanlar. Bunlar Ciğer, Et, Yumurta, Tereyağı, Margarinler ve Diğer kahvaltılık yağlar.

2-KAROTEİNOİDLER: Sebzelerden alınanlar. Bunlar Havuç, Ipanak, Lahana ve paketlenmiş Meyva sularıdır.

Etiketler: , , ,

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.