Buradasınız : Ana Sayfa //Genel Sağlık Kategorileri//A Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

A Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

A Vitamini göz sağlığı açısından hayati derecede gereklidir. Ayrıca epitel dokunun (deri ve alt deriyi oluşturan hücreler) sürdürülebilir olmasına yardımcı olur. Normalde A vitamini %80-90 oranında karaciğerde depolanır.

A Vitamini Eksikligi Belirtileri

A Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

A vitamini eksikliği özellikle beslenme yetersizliğinde ortaya çıkar. Özellikle Güney ve Doğu Asya’da temel besin maddesinin pirinç olduğunu düşünürsek (ki pirinç beta karoten bakımından hiç zengin değildir), bu yerlerde A vitamini eksikliği oldukça yaygındır. Kseroftalmi (kornea ülseri) dediğimiz rahatsızlık (gelişmiş ülkelerde gençler arasında görülen en yaygın körlük sebebi) A vitamini eksikliğinin sonucudur.

A Vitamini Eksikliği Belirtileri

• En erken görülen belirti gece körlüğüne sebep olan, gözün karanlığa adapte olamama durumudur.

• Göz kuruması, kornea ve konjunktivanın kalınlaşması.

• Deride, mide-bağırsak sistemi, solunum sistemi ve üriner kanalda kuruma.

• Deride pullanma-kalınlaşma.

• Solunum sistemi enfeksiyonları görülebilir.

• Bağışıklık sisteminde genel bozukluk.

• Zeka geriliği ve enfeksiyonlar genç çocuklar arasında yaygındır. Ciddi A vitamini eksikliği yaşayan çocuklarda ölüm oranı %50’nin üzerine çıkabilir.

A Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Gözle alakalı bulgular teşhisi kolaylaştırabilir. Karanlığa adaptasyonda yaşanan bozukluklar başka hastalıklardan dolayı olabilir. Eğer bu hususta bir bozukluk varsa bazı testle yapılarak sebebin A vitamini eksikliği olup olmadığına karar verilebilir.

A Vitamini Eksikliğinde Neler Yenmeli?

Yapılan beslenmeye kara-yeşil yapraklı sebzeler, parlak renkli meyveler, havuç, sarı sebzeler dahil edilmelidir. A vitamini açısından zengin süt ve tahıllar, ciğer, yumurta sarısı ve balık karaciğer yağı da ayrıca yardımcı olabilir. Karotenoidler bazı besinsel yağlarla birlikte tüketildiğinde daha iyi emilmektedir. Eğer bebeklerde süt alerjisi fark edilirse beslenme yoluyla yeterli A vitamini içeren besinler almalıdır. Tıbbi tedavi süresince Retinil Palmitat içerikli A Vitamini takviyeleri kullanılabilir (Doktorunuza danışınız).

Copyright © 2014 Sağlık ve Güzellik. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri ViraListe.